Opis
ŠAH mini pokal višina 20 cm
Brezplačna zlata gravirana ploščica.
Sovjetska šahovska kultura. Večina aktivnih šahistov sveta živi v ZSSR. Danes je število igralcev v državi preseglo 4 milijone. Zato tudi ni čudno, da največje število najboljših velemojstrov, na čelu s prvakom sveta, živi in deluje v tej državi, ki bi ji po množičnosti in vrednosti šahovske igre komaj lahko nasprotoval ves ostali svet. Tako visok vzpon sovjetskega šaha se je začel I. 1925, do tega časa so samo iskali najuspešnejše organizacijske prijeme.
Ustvarjalnosti šahovskih mojstrov so v ZSSR priznane umetniške vrednosti in tako naletimo na pojem šahovske umetnost. Problemov šahovskega življenja in ustvarjalnosti se lotevajo zelo resno in popolnoma znanstveno. Izdajajo znanstvena dela s področja šahovske zgodovine, psihologije, metodike in teorije šahovske igre. S temi problemi se ukvarjajo posebni znanstveni inštituti. Na temeljih ruske šahovske šole je zgrajena napredna sovjetska šola, po kateri se danes učijo nove šahovske generacije po vsem svetu. Sovjetska šola se zaveda, da »ohraniti dediščino nikakor ne pomeni tudi ograditi se z njo . ..« (Lenin). Sprejela je vse, kar je vredno od preteklih bogatih izkušenj velikih mojstrov v zgodovini šahovske igre, in na podlagi tega ustvarila nove šahovske nazore in šahovsko ustvarjalnost.
Predstavnik sovjetske šole je bivši svetovni prvak Mihail Moisejevič Botvinnik (1. 1911), pravi naslednik Aljehinove bogate dediščine. V njegovi osebnosti so združene skoraj vse dragocene značilnosti velikih mojstrov. Njegova igra kaže razumno koordinacijo Čigorinove kombinacijske dinamike in Steinitzove pozicijske šole; zato je Botvinnik nosilec novega sloga vsestranosti. Posebno ga odlikuje aktivna obramba, v kateri iz na videz težkih pozicij prehaja v ne-neubranljive napade. Odkril je, da ima vsaka akcija v sebi nasprotja, ki se kopičijo do določene krize. Odkriti to krizo in jo obvladati je njegova mojstrovina. Botvinnik je odličen metodik in je s svojim poglobljenim znanstvenoraziskovalnim delom veliko prispeval k visoki stopnji šahovske umetnosti. Ukvarjal se je s študijem organizacije priprav in življenskih pogojev med šahovskimi tekmovanji.
K razvoju sovjetske šahovske šole in t. i. strateške dinamike so veliko prispevali Grigorij Jakovljevič Levenfiš (1889-1961) in Vjačeslav Ragozin (1908-1962) in veliko drugih sovjetskih velemOjstrov.