Komplet 3 mini pokalov za TENIS MOŠKI 20, 18.5, 17.5 cm

35.00

Opis

Komplet 3 mini pokalov za TENIS MOŠKI 20, 18.5, 17.5 cm

Brezplačne zlate gravirane ploščice.


TENIS
Tenis (angl. laven tennis, ) je športna igra.  Igralci se borijo posamezno (angl. single, b. singl), v parih (angl. double, h. dabl) in v mešanih parih (angl. mixed double, b. mikst dabl). Borba ali srečanje je končano, kadar posamezni igralec ali par dobi 2 od 3 ali 3 od 5 setov.
Zgodovina in razvoj igre.  Predhodnik da-našnjega tenisa izvira iz XIV. st.; to so igre pal-lone v Italiji in longue paume (long poni) v Fran-ciji. Dvorjani na francoskem dvoru so metali čez napeto vrv žogo, narejeno iz kožice in napol-njerto. s slamo ali ženskimi lasmi. Igralci so z razširjeno dlanjo tako dolgo udarjali po žogi, do-kler se ni razpočila. Takrat se je igra zaključila. Igrali so predvsem v dvoranah ali dolgih hodni-kih. Igra se je hitro razširila med ljudstvo. V XV. st. so se pojavili prvi primitivni loparji (reketi; iz arabske besede rahat — dlan). To so bile neotesane lesene lopatice s kratkim držajem. kar je omogočilo ostrejšo igro. Sčasoma so lopa-tice spremenile obliko, hkrati s tem pa se je spre-minjala tudi igra. V začetku XVII. st. zamenja na-peto vrv mreža, a leseno površino loparja zame-njajo najprej s primitivnimi žicami, napravljenimi iz črev, ki so bila napeta na lesen okvir. Še vedno so igrali največ v dvoranah, na hodnikih in na dvoriščih, toda kmalu so prišli iz zaprtih prosto-rov na prosto, na polje in travnike.

Zlata doba jugoslovanskega tenisa: finale evropske cone Davisovega pokala I. 1939, ko je bilo na povečanem igrišču na Salati okoli 6 000 gledalcev
V tem času je nastalo tudi prvo štetje tačk, po-dol:ffio današnjemu štetju. Čeprav je več verzij, kakci je prišlo do današnjega štetja, je najverjet-nejša tale: gledalci in igralci so stavili po l 5 sujev (francoski kovanci) za vsak zgrešeni udarec z žogo. Denar so metali v skledico. ki je bila pod mrežo, in pri tem vzklikali: »petnajst« po prvem zgrešenem udarcu, »trideset« po drugem, »petin-štirideset« po tretjem in »šestdeset« po četrtem. Takrat je zmagovalec lahko pobral ves denar in igra se je začela znova. Kmalu so vzklik šestdeset zamenjali z besedo »igra«. Pozneje je igra prišla v Anglijo in so Angleži prevzeli tak način štetja napak. Zaradi enostavnosti so spremenili vzklik petinštirideset v štirideset, pa je štetje napak ozi-roma točk ostalo še do danes: petnajst, trideset, štirideset-igra.
Stara risba igre »longue paurnea na francoskem dvoru